Praca budowlańca w Norwegii – ile można zarobić?
Nie bez powodu do Norwegii wyjeżdża wielu budowlańców. Zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się budową jest w tym kraju spore, a płace bardzo atrakcyjne. Gdzie szukać pracy na budowie w Norwegii? Ile można w niej zarobić?
Praca na budowie w Norwegii – dla kogo?
Zatrudnienie w branży budowlanej w Norwegii mogą znaleźć pracownicy posiadający zróżnicowane kwalifikacje, ale również ci bez kwalifikacji.
Największe zapotrzebowanie na pracowników branży budowlanej dotyczy poniższych stanowisk:
– murarz
– zbrojarz
– betoniarz
– cieśla szalunkowy
– tynkarz
– malarz
– dekarz
– stolarz
– elektryk
– spawacz
– operator sprzętu do prac ziemnych
– pracownik zajmujący się wykończeniem
Wobec tego, czy warto wyjechać wtedy, gdy nie ma się powyższych kwalifikacji? Wówczas można znaleźć zatrudnienie na stanowisku pomocnika z niższą, ale nadal atrakcyjną pensją.
Jakie są zarobki budowlańców w Norwegii?
Wynagrodzenia w branży budowlanej zależą przede wszystkim od posiadanych kompetencji. Jakie ma budowlaniec zarobki w Norwegii?
Przykładowo dekarz pracujący w Norwegii może miesięcznie zarobić około 42 tys. nok, co przekłada się na około 19 tys. złotych. W przypadku zbrojarza i betoniarza zarobki wynoszą średnio koło 44 tys. nok, czyli około 21 tys. zł. Podobnie kształtują się zarobki w innych zawodach budowlanych.
Zatem praca budowlańca w Norwegii jest dobrze płatna, co powoduje, że na wyjazd do tego kraju decyduje się wiele osób z branży w Polsce.
Jak znaleźć pracę w Norwegii jako budowlaniec?
Znalezienie zatrudnienia w tym przypadku jest możliwe na kilka sposobów, co zależne jest też od posiadanych kwalifikacji.
Pracy można poszukiwać przez różne agencje pracy, które pośredniczą między pracodawcami a pracownikami. Zapewniają one również pracownikom pomoc w relokacji, zakwaterowanie. Trzeba jednak liczyć się z niższym wynagrodzeniem oraz nie zawsze z dobrymi warunkami zamieszkania.
Drugim rozwiązaniem jest samodzielny wyjazd do Norwegii i poszukiwanie pracy na miejscu. Osoby z dobrymi kwalifikacjami nie powinny mieć z tym problemów, ale również te bez nich mogą łatwo wyszukać pracę. Przydatne będą wtedy podstawy języka norweskiego.