Nawozy RSM – dlaczego warto z nich korzystać?
Azot napędza wzrost roślin, co często znajduje zastosowanie w rolnictwie, wykorzystując jego potencjał w postaci nawozu. Jakie są zalety korzystania ze środków RSM? Co dokładnie zawierają i jak je stosować? Sprawdź nasze wskazówki i dowiedz się, jakich błędów unikać.
Zapotrzebowanie roślin na azot różni się w zależności od rodzaju gleby, szerokości geograficznej i szeregu innych czynników. Jako ważny składnik pokarmowy, jest on niezbędny roślinom do prawidłowego wzrostu, który napędza. Nie oznacza to jednak, że można aplikować go do gleby bez umiaru – zbyt duża ilość azotu również nie przysłuży się roślinom. Świadomość zapotrzebowania roślin i odpowiedniej pory jego wykorzystania to klucz do sukcesu w stosowaniu nawozów azotowych.
Najpopularniejsze nawozy w Polsce – RSM
Nawóz to najwygodniejsza forma dostarczenia roślinom azotu. Popularne na rynku agronomicznym są nawozy RSM, które w Polsce dystrybuuje na przykład firma Sobianek. To skrót od roztworu saletrzano mocznikowego, zawierającego w sobie trzy formy azotu: amonową, azotanową i amidową.
Nawóz RSM – zalety stosowania
Taki skład – uwzględniający różne formy pierwiastka – gwarantuje szybkie i długotrwałe działanie nawozu jednocześnie. Wszystko dlatego, że forma azotanowa i amonowa wchłaniają się od razu, a z kolei amidowa uwalnia się w glebie powoli. Zwiększa to efektywność nawozu i przekłada się na dorodność plonów. Kolejną zaletą roztworu saletrzano-mocznikowego jest możliwość zastosowania na różnych rodzajach gleb i do różnych plonów – od rzepaku po rośliny sadownicze czy zboże.
Nawóz RSM – jak umiejętnie z niego korzystać?
Należy pamiętać, że mimo wszechstronności i możliwości zastosowania w różnych okresach – również wegetacyjnych i po zbiorach – nawozów RSM nie należy nadużywać. Może to bowiem spowodować skutek odwrotny od zamierzonego, obniżając jakość plonów w dłuższym rozrachunku i prowadząc do poparzeń czy uszkodzeń mechanicznych. W przypadku umiejętnego zastosowania nie należy się jednak obawiać takich konsekwencji. Warto przed użyciem dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, a w razie wątpliwości – skonsultować częstotliwość stosowania nawozu ze specjalistami w dziedzinie agronomii.