Lastryko – z czym łączyć?
Przez lata lastryko (zwane również lastrico lub terazzo) kojarzone było ze słabymi jakościowo, rozpadającymi się nagrobkami lub niskobudżetowym budownictwem z czasów PRL, kiedy to różnego rodzaju materiały kompozytowe były powszechnie używane w miejscach użyteczności publicznej, zwłaszcza na klatkach schodowych i parapetach. Jest to surowiec niezwykle łatwy i tani w produkcji, a przy tym wytrzymały, odpory na zarysowania i uszkodzenia. Kilka lat temu lastryko wróciło do łask, a w obecnym sezonie święci prawdziwe triumfy jako materiał powszechnie wykorzystywany w aranżacjach nawet najbardziej eleganckich wnętrz.
Zalety lastryko
Lastryko wytwarza się z wody, jasnego cementu oraz kruszywa, którym może być kamień, marmur lub metal. O jego wyglądzie decyduje barwa cementu (naturalny lub podbarwiony) oraz rodzaj, kolor i wielkość elementów zatopionych w masie, dzięki którym lastryko może mieć wiele wzorów i kolorów. Poprzez wybór odpowiedniego kruszywa można nadać całości chropowatą lub idealnie gładką fakturę, która będzie odporna na uszkodzenia, detergenty i zmiany temperatury, dzięki czemu będzie nadawać się do zastosowania zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Można nim pokryć dowolną powierzchnię, a jego ogromną zaletą jest niska cena, o wiele bardziej konkurencyjna niż czystego kamienia lub marmuru.
Lastryko – zastosowanie
Wyróżnia się dwa podstawowe typy lastryko: cementowe i żywiczne. Lastryko cementowe jest trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu powszechnie stosuje się lastryko na posadzkach oraz płytach ściennych. W takich aranżacjach wyjątkowo dobrze łączy się z monochromatycznymi ścianami i kontrastującymi dodatkami, metalowymi elementami wykończeniowymi i innymi elementami z kamienia. Lastryko, w którym cement zastępowany jest spoiwami wykonanymi z żywicy syntetycznej, ma zwykle bogatszą kolorystykę, ale gorsze parametry techniczne, w związku z czym jego podstawowym przeznaczeniem są wnętrza – kuchnie, łazienki (warto wtedy pamiętać o odpowiedniej impregnacji) czy pomieszczenia o funkcji typowo wypoczynkowej.
W aranżacjach wewnętrznych lastryko wymaga stonowanego otoczenia. Z tego powodu warto dobierać do niego meble w jednolitych kolorach, najlepiej o nowoczesnym designie. Jeśli lastryko, jako główny element wykończeniowy nie do końca nas przekonuje, warto rozważyć wprowadzenie go do wnętrza pod postacią blatu kuchennego, stolika kawowego lub dekoracji takich, jak zegar czy podpórki do książek. W tym wydaniu stanowi idealne tło dla ceramiki, drewna oraz metali.
Jedyny problem z lastryko jako surowcem jest taki, że łatwo z nim przedobrzyć i osiągnąć niechciany efekt tęsknoty za PRL-em. Aby tego uniknąć, wstępną koncepcję aranżacji wnętrz warto skonsultować z architektem wnętrz, który przygotuje projekt, który uwzględni zarówno nasze upodobania, jak i najnowsze trendy.
Sprawdź ofertę architektów w Krakowie na RynekPierwotny.pl