Jaki faktoring jest wygodniejszy w branży budowlanej – pełny czy niepełny?

Dzięki faktoringowi w branży budowlanej można łatwiej prowadzić swój biznes, uzyskując szybko środki ze sprzedaży towarów i usług. Firmy faktoringowe oferują faktoring w dwóch głównych wariantach – pełnym i niepełnym. Jaka usługa jest najwygodniejsza dla przedsiębiorcy budowlanego?

Faktoring niepełny – zabezpieczenie płynności finansowej firmy

Faktoring niepełny, czyli faktoring z regresem, to usługa polegająca na wypłaceniu pieniędzy przez firmę faktoringową z tytułu faktury wystawionej przez jej klienta. Otrzymuje on wtedy środki nawet w ciągu jednego dnia, bez czekania na wpłatę od swojego kontrahenta.

Usługa faktoringu jest bardzo pomocna wtedy, gdy przedsiębiorca wystawia faktury z wydłużonym terminem płatności, natomiast chce jednocześnie zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej.

Faktoring z regresem nie powoduje cesji wierzytelności, dlatego też nadal prawa do otrzymania zapłaty ma wystawca faktury. Ponosi on zatem odpowiedzialność wtedy, gdy kontrahent będzie miał problemy z uregulowaniem należności.

Najczęściej ten faktoring rekomendowany jest dla firm, które mają wielu zaufanych kontrahentów, dlatego też ryzyko braku otrzymania zapłaty jest wtedy niskie.

Faktoring pełny – ochrona przed niewypłacalnością partnerów biznesowych

Drugim wariantem jest faktoring pełny, również określany faktoringiem bez regresu. Faktoring pełny co to jest?

Ta forma faktoringu co to polega na dodatkowym ubezpieczeniu transakcji oraz na cesji wierzytelności. W tym przypadku firma faktoringowa odkupuje od swojego klienta wierzytelności, dlatego ponosi ona wtedy całkowitą odpowiedzialność za zapłatę długów przez kontrahentów klienta.

Faktoring bez regresu związany jest z większym ryzykiem dla firmy faktoringowej, więc związany jest on z wyższym kosztem.

Ze względu na dodatkowe zabezpieczenie faktoring ten jest rekomendowany dla firm, które potrzebują lepszej ochrony w przypadku współpracy z nowymi kontrahentami.

Gdy został wybrany faktoring pełny jak księgować wtedy taką usługę? Jako że ma miejsce cesja wierzytelności, wierzytelność wyksięgowuje się wtedy z ksiąg i jednocześnie księguje się zapłatę otrzymaną od firmy faktoringowej. Zaksięgować należy też koszty faktoringu.

Jaki faktoring wybrać dla firmy – pełny czy niepełny?

Jaka forma faktoringu jest zatem wygodniejsza dla przedsiębiorcy – faktoring z regresem czy bez regresu?

Pod kątem wygody lepszą opcją staje się faktoring pełny, czyli bez regresu, który daje dodatkowe ubezpieczenie należności i większe bezpieczeństwo w przypadku niewypłacalności kontrahentów. Z kolei faktoring niepełny jest opcją dobrą dla tych firm, które mają grono zaufanych kontrahentów i nie potrzebują korzystać z ubezpieczenia.

Warto też wskazać, że zarówno faktoring pełny, jak i niepełny mogą być obecnie prowadzone online.

You May Also Like

Jakie materiały wybrać na budowę tarasu?

5 powodów dlaczego powinieneś wynająć swoje mieszkanie do kręcenia filmów

Czym się charakteryzują nowoczesne mobilne domy?

Jaki kolor elewacji domu pasuje do czerwonego dachu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *