Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Sprawdź porady!

Nie wiesz, jaki oczyszczacz powietrza warto kupić? Sprawdź porady, które pomogą Ci w wyborze najlepszego modelu!

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które dba o czystość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Redukuje między innymi poziom smogu, bakterii, wirusów, pleśni, roztoczy oraz innych mikroskopijnych zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu.

Zanieczyszczone powietrze może być powodem wielu schorzeń, między innymi alergii, astmy, POChP czy nowotworów. Przyczynia się też do udarów i zawałów serca.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Urządzenia te wyposażone są w wymienne filtry, które usuwają zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Jak działają oczyszczacze powietrza?

Po uruchomieniu oczyszczacz zaczyna wciągać powietrze za pomocą wentylatora. Powietrze wtedy przechodzi przez filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Następnie świeże i czyste powietrze wydmuchiwane jest do pomieszczenia.

Występują także różne rodzaje oczyszczaczy powietrza, które wyposażone są w dodatkowe funkcje, na przykład mogą jonizować powietrze i je nawilżać, by dodatkowo podnieść jego jakość.

Dobry oczyszczacz powietrza – czyli jaki?

Wybierając odpowiedni oczyszczacz powietrza, warto wziąć pod uwagę poniższe czynniki:

1. Wydajność oczyszczacza – dopasowana do pomieszczenia, dlatego należy uwzględnić jego wielkość, by urządzenie mogło zadbać o jakość powietrza w całym wnętrzu.
2. Rodzaj filtra – najlepszy będzie wielostopniowy filtr, na przykład wstępny, węglowy i HEPA. Producenci stosują różne rodzaje technologii, dlatego warto się z nimi zapoznać przed zakupem sprzętu.
3. Wskaźnik zużycia filtra w oczyszczaczu – pokazuje, kiedy konieczne będzie wymienienie filtra na nowy, by zachować sprawne działanie urządzenia.
4. Ceny filtrów – drogie filtry do oczyszczaczy będą oznaczały wysokie koszty użytkowania urządzenia, dlatego warto sprawdzić, z jakimi kosztami związany jest ich zakup.
5. Tryby pracy – różne ustawienia prędkości wentylatora zależnie od oczekiwanej efektywności filtracji. Urządzenie może mieć kilka „biegów”, tryb pracy nocnej, gdy działa ciszej, może też pozwalać na ręczny wybór odpowiedniej prędkości pracy.
6. Sposób sterowania – ręcznie, pilotem, przez aplikację na smartfona.
7. Czujniki – plusem będzie obecność czujników pyłu, wilgotności i temperatury. Dzięki czujnikom można na bieżąco kontrolować stan powietrza. Ponadto urządzenie wyposażone w czujniki może również automatycznie dobierać właściwy tryb pracy.
8. Dodatkowe funkcje – oczyszczacz może być wyposażony w jonizator poprawiający jakość powietrza, nawilżacz, który zwiększa poziom jego wilgotności, gdy powietrze jest zbyt suche, funkcję sterylizacji za pomocą lampy UV.

You May Also Like

Planowanie miejsca na dystrybutor wody w biurze – na co zwrócić uwagę?

Bezpieczny dom – jak ustrzec się przed włamaniem

Pomysł na garaż – sprawdź charakterystykę rozmaitych rozwiązań

Jak znaleźć ciekawą ofertę mieszkaniową na terenie Warszawy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *