Indywidualny czy gotowy – jaki projekt domu bardziej się opłaca?
Jedną z pierwszych, ale również najistotniejszych decyzji dotyczących budowy domu jednorodzinnego jest wybór jego projektu. Obecnie inwestorzy mogą zdecydować się na indywidualny projekt domu przygotowany przez biuro lub na gotowe plany do kupienia od ręki. Czym różnią się one pomiędzy sobą? Co jest bardziej opłacalne?
Zalety i wady projektu gotowego
Gotowe projekty są aktualnie bardzo popularne i decyduje się na nie zdecydowana większość osób planujących wybudowanie swojego wymarzonego domu. Tego typu plany tworzone są przez pracownie projektowe, a następnie powielane i sprzedawane wielu klientom – również za pośrednictwem internetu.
Obecnie gotowe projekty domów to setki różnych propozycji, na przykład są to:
- domy parterowe
- domy z użytkowym poddaszem
- domy piętrowe
- domy bliźniaki
Wobec tego wybór projektów jest spory, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że mogą one nie spełnić wymogów klienta, któremu zależy na zindywidualizowanych rozwiązaniach architektonicznych.
Wśród najważniejszych atutów gotowych projektów domów należy wymienić ich łatwą dostępność, bardzo atrakcyjne ceny, a także możliwość sprawdzenia rzutów i wizualizacji jeszcze przed dokonaniem zakupu.
Plany można kupić w cenie już około 2-2,5 tysiąca złotych, lecz inwestor musi pamiętać o tym, że wymagają one jeszcze adaptacji, czyli dostosowania do warunków działki, na której budynek ma zostać wzniesiony.
Zalety i wady projektu indywidualnego
Druga opcja to projekty domów tworzone przez biura architektoniczne na indywidualne zamówienie klientów. Określane są one często jako projekty indywidualne czy projekty na zamówienie.
Kluczową zaletą bezpośredniej pomocy biura jest otrzymanie projektu dopasowanego do swoich potrzeb pod każdym względem, między innymi metrażu, styli architektonicznego, funkcjonalności, rozwiązań technologicznych.
Dodatkowo architekt może wyrysować plany tak, aby były dostosowane do konkretnej działki, nawet wtedy, gdy jest ona wymagająca – bardzo mała, długa i wąska. Zatem projekt przygotowywany jest od zera, co powoduje, że może być on dokładnie taki, jak wymaga tego zleceniodawca.
Głównym minusem projektów indywidualnych jest ich wyższa cena, niemniej jednak inwestor nie ponosi już kosztów dokonania adaptacji. Koszty zależne są od metrażu oraz od stopnia skomplikowania projektu i wynoszą zwykle od 150 do 300 złotych za metr kwadratowy.
Na wyrysowanie projektu trzeba będzie też zaczekać – zwykle proces projektowy trwa kilka miesięcy. Warto zatem udać się do biura z wyprzedzeniem, aby budowę wymarzonego domu rozpocząć terminowo.
Gotowy projekt wychodzi taniej, ale skorzystanie z indywidualnego podejścia do klienta jest też dobrym wyjściem.