Czy warto ogrzewać dom ekogroszkiem?
Jednym z najpopularniejszych paliw stałych jest ekogroszek, który wytwarza się z węgla kamiennego oraz brunatnego. Czy ogrzewanie domu takim paliwem ma sens? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
- Czym jest ekogroszek?
- Jakie piece działają na ekogroszek?
- Jakie parametry powinien mieć ekogroszek, żeby być dobrej jakości?
- Na co zwrócić jeszcze uwagę przed zakupem ekogroszku?
Informacje na temat ekogroszku przydadzą się również osobom, które są na etapie wyboru instalacji centralnego ogrzewania. W końcu odpowiednio wybrane rozwiązanie może przełożyć się na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem, co na pewno docenisz w skali roku lub kilku lat.
Czym jest ekogroszek?
Paliwo pod nazwą ekogroszek uzyskuje się z wysokokalorycznego węgla, który charakteryzuje się niską zawartością siarki oraz substancji niepalnych. To, w połączeniu z niewielką zawartością wody, pozwala uzyskać paliwo stałe wytwarzające niewielką ilość tlenków oraz generującą małe ilości popiołu. Zwiększa to komfort użytkowników, którzy ogrzewają swój dom ekogroszkiem. Najczęściej spotykany ekogroszek dostępny jest w rozmiarze od pięciu do dwudziestu pięciu milimetrów. Zróżnicowana oferta producentów pozwala użytkownikom dobrać idealne paliwo do posiadanego dozownika węgla.
Jakie piece działają na ekogroszek?
Zanim jednak zdecydujesz się wypróbować paliwo typu ekogroszek, powinieneś upewnić się, że dysponujesz odpowiednim piecem. Paliwo to sprawdzi się przy kotłach z podajnikiem. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest to, że wystarczy raz załadować piec, aby uzyskać nawet kilkanaście godzin palenia. Eliminuje to uciążliwą konieczność pilnowania pieca i ciągłego zaglądania do środka, co ma miejsce w przypadku tradycyjnego opału. Biorąc to wszystko pod uwagę, nikogo nie powinno dziwić stale rosnące zainteresowanie piecami do ekogroszku. W celu uzyskania najwyższej sprawności warto zainwestować w kocioł retortowy ze specjalnym podajnikiem typu ślimakowego. Tego typu piec pozwala uzyskać idealne proporcje paliwa oraz powietrza, dzięki czemu spalanie przebiega w sposób równomierny. Kotły podajnikowe muszą być przez cały czas podłączone do prądu. Stosowany w nich ekogroszek ulega prawie całkowitemu spalaniu, natomiast resztki popiołu są wypychane w momencie, w którym podajnik dokłada następną porcję paliwa stałego. W porządnych piecach użytkownik może łatwo sterować temperaturą lub nawet połączyć ją z czujnikiem, aby w razie potrzeby piec automatycznie zwiększył temperaturę bez ingerencji domowników. Producenci pieców z podajnikami do ekogroszku oferują je w różnych rozmiarach (a dokładniej o różnych pojemnościach), co pozwala dobrać ogrzewanie do wielkości domu. Standardowo jedno załadowanie podajnika wystarczy na kilkanaście godzin pracy pieca zimą lub aż kilka dni podczas letnich miesięcy. Dzięki temu będziesz miał zawsze dostęp do ciepłej wody bez potrzeby ciągłego rozpalania w piecu. Możliwość zautomatyzowania ogrzewania, jaką oferuje paliwo stałe ekogroszek oraz odpowiedni piec docenią również mieszkańcy starych domów, którzy chcą poprawić swój komfort.
Jakie parametry powinien mieć ekogroszek, żeby być dobrej jakości?
W sprzedaży można znaleźć wiele różnych rodzajów ekogroszku, które na pierwszy rzut oka różnią się wyłącznie granulacją. W praktyce jednak różnice są o wiele większe, więc może się okazać, że już po pierwszym użyciu innego ekogroszku dojdziesz do wniosku, że nie jest to wydajne rozwiązanie. Jeżeli nie chcesz stracić pieniędzy na byle jaki ekogroszek, wybierz taki, który jest zgodny z zalecanymi parametrami. Przyjmuje się, że porządne paliwo stałe w postaci ekogroszku powinno spełniać następujące normy:
- niska zdolność spiekania (uważa się, im będzie niższa, tym wydajniejszy jest ekogroszek),
- wilgotność paliwa nieprzekraczająca dziesięciu procent (tę informację zawsze znajdziesz na opakowaniu),
- zawartość siarki w ekogroszku na poziomie poniżej 1%,
- granulacja na wspomnianym poziomie (od 5 do 25 milimetrów),
- zawartość popiołu poniżej dziesięciu procent.
Na koniec należy wspomnieć o najważniejszym parametrze, a więc wartości opałowej. Dobry ekogroszek, czyli wydajne paliwo powinno mieć ten wskaźnik na poziomie powyżej 24 000 kJ na każdy kilogram. Wszystkie powyższe normy spełnia paliwo, które możesz zamówić w sklepie internetowym. Na stronie https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/materialy-opalowe-i-paliwa/ekogroszek.html znajdziesz porządny ekogroszek w cenach od niecałych 15 złotych za 15 kilogramów. Tym samym jeden kilogram dobrego ekogroszku można kupić za mniej niż złotówkę.
Na co zwrócić jeszcze uwagę przed zakupem ekogroszku?
Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz dobre i wydajne paliwo, wybieraj certyfikowane produkty. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie, ponieważ certyfikat potwierdza, że dane paliwo spełnia obowiązujące normy. Dzięki temu unikniesz podróbek, które wytwarzane są z byle jakiego lepiszcza i miału węglowego. Przy zamówieniach składanych w sklepie internetowym sprawdź również opinie pozostałych klientów.
Ogrzewanie ekogroszkiem to jednak już dodatkowy obowiazek no i wydatek, bo jednak trzeba zapewnić opał. Według mnie również bardziej praktyczne i komfortowe są ogrzewania gazowe. Teraz to te nowsze modele nie zajmują nawet dużo miejsca. W Levadzie maja nowe modele vitodensa: niewielkie, mozna je spokojnie powiesić nawet i na ścianie w łazience i co wazne kontrolę trzyma się via online