Co warto wiedzieć o działce rolnej?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, działka rolna to grunt sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków (EGiB) jako użytek rolny. Wyjątek stanowią grunty zajęte pod prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza. Działki rolne są dużo tańsze od działek budowlanych i rolno-budowlanych, co sprawia, że ich zakupem interesują się nie tylko rolnicy.

Kto może kupić działkę rolną?

Ponieważ działki rolne są stosunkowo tanie, wiele osób rozważa ich zakup w celach rekreacyjno-wypoczynkowych, czy też pod budowę domu. Żeby kupić działkę rolną nie trzeba być rolnikiem, pod warunkiem jednak, że jej powierzchnia jest mniejsza niż 1 ha.

Decydując się na zakup działki rolnej o powierzchni od 0,3 do 1 ha, przez okres pięciu lat od nabycia nie będzie jej można zbyć ani oddać w posiadanie. Co więcej, jeśli nabywca posiada inną działkę rolną, a nowa działka jest położona na terenach wiejskich, będzie musiał prowadzić gospodarstwo rolne.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku, kiedy działka rolna ma powierzchnię poniżej 0,3 ha. Wtedy też nabywca jest zwolniony zarówno z obowiązku prowadzenia działalności rolniczej, jak i z okresowego zakazu sprzedaży.

Przed zakupem działki rolnej warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak prawo pierwokupu, które przysługuje dzierżawcy gruntu i Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Wyjątek stanowi sytuacja w której nabywca jest bliską osobą zbywcy.

Jeśli chodzi o działki rolne o powierzchni powyżej 1 ha, poza kilkoma wyjątkami, mogą kupować je tylko i wyłącznie rolnicy. W celach rekreacyjno-wypoczynkowych, czy też pod budowę domu, działka o powierzchni poniżej 1 ha powinna być jednak wystarczająca.

Czy działkę można odrolnić?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy działkę można odrolnić, a następnie wybudować na niej dom. Rzeczywiście jest to możliwe natomiast wiąże się z ogromną liczbą formalności i dodatkowymi kosztami. Nieco mniej skomplikowane jest to w przypadku, kiedy działkę chce odrolnić rolnik.

Podstawą do odrolnienia działki przez osobę, która nie jest rolnikiem jest złożenie wniosku o zmianę przeznaczenia z rolnego na budowlane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Przekształcenie działki rolnej w budowlaną może kosztować kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy złotych. Mimo dużych kosztów, często się to opłaca. Działki rolne są o wiele tańsze niż działki budowlane.

Żeby odrolnić działkę trzeba mieć nie tylko pieniądze, ale i cierpliwość. Działania związane ze zmianą przeznaczenia działki mogą zająć nawet kilka lat. Każda zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wymaga zatwierdzenia przez radę miasta lub radę gminy. Dla urzędu jest to duży koszt, dlatego też może rozpatrzyć wniosek negatywnie.

Nieco inaczej formalności wyglądają w przypadku, kiedy działka nie jest ujęta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wtedy też konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ).

Opracowanie GetHome.pl

You May Also Like

Bezpieczny dom – jak ustrzec się przed włamaniem

Rządowe wakacje kredytowe 2022 – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Pomysł na garaż – sprawdź charakterystykę rozmaitych rozwiązań

Jak znaleźć ciekawą ofertę mieszkaniową na terenie Warszawy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *