Co należy wiedzieć o wentylacji elewacji?

Generalnie trzeba wiedzieć, że wykończenie elewacji decyduje o finalnym wyglądzie domu. To dzięki niej dom posiada nieocenione walory estetyczne, a ściany chronione są należycie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Nie każdy jednak (szczególnie amator w tej dziedzinie) zdaje sobie sprawę z tego, że jest coś takiego jak – wentylacja elewacji. Artykuł został opracowany z serwisem elewacyjnie.pl.

Wentylacja elewacji

Co kryje się po tym pojęciem? Na wstępnie należy powiedzieć, że fachowcy (specjaliści) z tej dziedziny zalecają (proponują), aby elewacja wykonana z desek, jak również z innych elementów, które mocowane są do rusztu, była wentylowana od spodu. Co w efekcie daje nam takie zaproponowane przez nich rozwiązanie? Kiedy wdrożymy je w życie, będzie następowała swobodna (bez żadnego oporu) wymiana powietrza. W okresie letnim, kiedy to południowa elewacja nagrzewa się pod wpływem promieni słońca, gorące powietrze unosi się ku górze, a w jego miejsce napływa chłodniejsze. Ten naturalny ruch powietrza powoduje, że konstrukcja budynku nagrzewa się jedynie w małym stopniu. Natomiast w porze zimowej wywiewane jest wilgotne powietrze, co ogranicza w ten sposób ryzyko zawilgotnienia przegród, dzięki czemu poprawione zostają między innymi: izolacyjność akustyczna oraz wygoda użytkowania domu.

Kiedy szczególnie jest potrzebna wentylacja?

Warto wiedzieć, że wentylacja jest niezbędnie potrzebna szczególnie wtedy, kiedy pod okładziną elewacyjną znajduje się materiał ociepleniowy. Pamiętajmy o tym, że utrzymywanie się wilgoci może niestety powodować bowiem pogorszenie jego właściwości termoizolacyjnych. O jakie materiały ociepleniowe szczególnie chodzi? Chodzi głównie o wełnę mineralną, szklaną lub skalną a także wełnę drzewną. Dlatego też bezwzględnie okładzina musi być na 2-3 cm odsunięta od ocieplenia.

W jaki sposób uzyskuje się tak szeroką przestrzeń izolacyjną?

Trzeba wiedzieć, że tak szeroka przestrzeń izolacyjna uzyskiwana jest poprzez wykonanie odpowiednich i precyzyjnych czynności – nabija się do rusztu dodatkowe łat (wzdłuż belek). Następnie przy skośnym lub pionowym układzie desek łaty te rozmieszczane są prostopadle do belek rusztu. Pamiętajmy o tym, że przed mocowaniem łat, w przypadku ocieplenia z wełny mineralnej, warstwę termoizolacyjną trzeba jeszcze osłonić membraną wiatroizolacyjną – jej pasy rozmieszczane są poziomo i rozpoczyna się pracę od dołu ściany, postępując ku górze.

W jaki sposób przytwierdza się membranę do belek?

Membrana przytwierdzana jest do belek za pomocą specjalnych zszywek. Należy wiedzieć, że w dole elewacji powinien znajdować się wlot powietrza do przestrzeni wentylacyjnej, osłonięty obróbką wykonaną z perforowanej blachy, aby gryzonie, ptactwo i owady nie miały możliwości wchodzenia pod okładzinę. Natomiast wylot z przestrzeni wentylacyjnej biegnie wzdłuż górnej krawędzi elewacji.

You May Also Like

Nowoczesne systemy rynnowe

Jak można zostać kierownikiem budowy? Zobacz wymagania!

Jakie auto dla ekipy budowlanej?

Pomysł na garaż – sprawdź charakterystykę rozmaitych rozwiązań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *