Założenie firmy budowlanej z dofinansowaniem krok po kroku
Branża budowlana, pomimo pandemii Covid-19, ma się całkiem dobrze. Jest to ten rodzaj przemysłu, który rozwija się bardzo dynamicznie i nieustannie poszerza swoje strefy wpływów. Wynika to z faktu, że ludzie marzą o własnych domach, a nowe przedsiębiorstwa czy centra handlowe wyrastają jak grzyby po deszczu. W budowlance zawsze będzie zatem można znaleźć pracę. Osoby trudniące się tą niełatwą sztuką, często zastanawiają się, jak założyć firmę budowlaną z dofinansowaniem. Podpowiadamy!
Dlaczego firma?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej daje wiele perspektyw na przyszłość. Przede wszystkim, są to możliwości zdobywania doświadczenia na rynku, rozwijania swoich umiejętności, zatrudnienia pracowników, zakupienia sprzętu na firmę, etc. Prowadzenie biznesu to również większy prestiż. Dzięki zaangażowaniu i wdrażaniu nowoczesnych technologii można osiągnąć znacznie więcej niż w pracy etatowej pod okiem szefa.
Rodzaje dofinansowań na otwarcie działalności
Typy wsparcia dla osób starających się o założenie firmy są dość zróżnicowane. Jedną z najbardziej znanych form pomocy są dotacje na powstanie biznesu. Można je otrzymać np. z urzędu pracy lub skorzystać z funduszy unijnych na rozkręcenie działalności gospodarczej. Wiele dotacji obwarowanych jest szczegółowymi przepisami, które mówią, że dotacje pozostaną bezzwrotne, jeśli nowo powstała firma utrzyma się na rynku przez określony czas. Można również skorzystać z kredytu lub pożyczki bankowej na otwarcie działalności gospodarczej. Są one nazywane finansowaniem na start. Konieczne jest oczywiście przestawienie rzetelnego biznesplanu oraz legitymowanie się zdolnością kredytową. Inną formą finansowania firmy budowlanej mogą być środki z lokalnych funduszy pożyczkowych prowadzonych przez władze samorządowe. Można także starać się uzyskać pomoc finansową od Aniołów Biznesu, czyli osób prywatnych wspierających inicjatywy lub poprzez Inkubatory Przedsiębiorczości.
Jak uzyskać dofinansowanie na firmę?
Samo założenie działalności jest bardzo proste. Doradzamy jak ma się możliwość wsparcie finansowe dla firm. Wystarczy złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i wpisać swoją firmę pod określonym numerem PKD, czyli według Polskiej Klasyfikacji Działalności. Jeśli firma potrzebuje zakupić środki trwałe, sprzęty, narzędzia budowlane i inne potrzebne akcesoria, trzeba posiadać wkład własny. Osoby, które go nie posiadają mogą wystąpić z wnioskami o dofinansowanie na działalność gospodarczą do wskazanych powyżej instytucji i podmiotów. Procedury uzyskania dofinansowania na firmę oczywiście mogą być nieco przeciągnięte w czasie, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Wniosek o dofinansowanie musi być złożony jeszcze przed rejestracją firmy w CEIDG. W przypadku dotacji ich wysokość nie może przekroczyć 6-krotnego wynagrodzenia przeciętnego.