Jak dobrze wybrać dalmierz laserowy?

Dalmierz laserowy jest jednym z najważniejszych instrumentów pomiarowych wykorzystywanych w budownictwie. Jednocześnie narzędzia laserowe są obecnie coraz popularniejsze. Stopniowo wypierają z rynku dalmierze ultradźwiękowe. W jaki sposób dobrze wybrać dalmierz laserowy, aby nie żałować?

Dlaczego warto kupić dalmierz laserowy?

Jedną z najważniejszych zalet, która przemawia za zakupem dalmierzy laserowych, jest ich uniwersalność, wszechstronność i funkcjonalność. Jednocześnie sprzęt tego typu pozwala na wykonywanie dokładniejszych pomiarów o wiele szybciej od dalmierzy ultradźwiękowych czy optycznych.

Istotną zaletą dalmierzy laserowych jest również możliwość dokonywania pomiarów odległości, powierzchni czy kątów wyłącznie przez jednego operatora, co znacząco zwiększa tempo prac pomiarowych oraz ogranicza liczbę osób niezbędnych do wykonywania pomiarów.

Na co zwrócić uwagę, kupując dalmierz laserowy?

Dalmierze laserowe to specjalistyczne urządzenia i jako takie powinny być wybierane przy uwzględnieniu kilku istotnych parametrów technicznych. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić przede wszystkim: zasięg, precyzję pomiarową oraz stopień ochrony IP. Poza tym warto zwrócić uwagę na średnicę plamki lasera oraz dodatkowe funkcje.

Zasięg dalmierza

Zasięg pomiarowy jest jednym z najważniejszych parametrów technicznych dalmierzy. Należy jednocześnie pamiętać, że im większy zasięg zapewnia instrument pomiarowy, tym może odznaczać się on mniejszą precyzją pomiaru. Najczęściej dalmierze laserowe zapewniają zasięg na poziomie 50–120 m, przy czym najbardziej zaawansowane technologicznie dalmierze są w stanie efektywnie mierzyć odległości nawet do 500 metrów.

Dokładność dalmierza

Kolejnym istotnym parametrem technicznym jest dokładność pomiarowa. Dalmierze laserowe są jednymi z bardziej precyzyjnych instrumentów pomiarowych i zapewniają dokładność w zakresie od 3 do 1 mm. W większości przypadków dalmierze pozwalające na wykonywanie pomiarów w zakresie 40–50 m zapewniają dokładność rzędu +/- 1 mm. Konstrukcje umożliwiające wykonywanie pomiarów w zakresie do 120 metrów z reguły zapewniają nieco gorszą dokładność pomiarową, która oscyluje w zakresie +/- 1,5 mm i +/- 2 mm.

Stopień ochrony IP

Jeśli planujemy wykonywanie prac w trudnych warunkach polowych – przy dużym zapyleniu, wilgotności i opadach atmosferycznych – warto zainwestować w sprzęt o dużym stopniu ochrony IP. Pozwoli to zabezpieczyć urządzenie przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Standardowo dalmierze laserowe opatrzone są stopniem ochrony IP 54.

You May Also Like

Przewodnik po filtrach w maszynach budowlanych: co każdy operator powinien wiedzieć

Nowoczesne systemy rynnowe

Jak można zostać kierownikiem budowy? Zobacz wymagania!

Jakie auto dla ekipy budowlanej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *