czyszczenie drewnianej posadzki

Drewno to jeden z najczęściej stosowanych materiałów w aranżacji współczesnych wnętrz. Szczególną popularnością cieszą się wykonane z niego posadzki. Są elegancką oprawą dla mebli oraz dodatków, czynią też pomieszczenie cieplejszym w odbiorze. Zastosowanie drewnianej posadzki jest szerokie, ale do utrzymania jej w dobrym stanie konieczne jest systematyczne czyszczenie i wzmacnianie warstwy ochronnej położonych desek.

Czyszczenie drewnianej posadzki

Najlepiej minimalizować ryzyko porysowania drewnianej podłogi. W tym celu należy unikać chodzenia po niej w butach, dotyczy to przede wszystkim szpilek. Ponadto przy wejściu do domu przyda się dobra wycieraczka, która zatrzyma mniejsze kamyki za progiem. Ten niewielki wydatek pozwoli ochronić drewnianą posadzkę przed wieloma rysami psującymi jej wygląd. Zalecane jest też regularne mycie podłogi z użyciem lekko wilgotnego mopa oraz produktów wskazanych przez producenta lakieru, którym pokryta jest drewniana posadzka. W ten sposób nie tylko na bieżąco usuwa się kurz i zanieczyszczenia, ale również systematycznie wzmacnia parkiet. Wbrew pozorom dbanie o niego wcale nie musi być męczące. Warto jednak wypracować sobie nawyk regularnego czyszczenia podłogi. Zainwestowanie w wysokiej jakości sprzęt do mycia oraz specjalistyczne preparaty ułatwi pracę. To także dodatkowa konserwacja drewnianej posadzki, która będzie procentowała latami spokoju i brakiem konieczności cyklinowania.

zabezpieczenie posadzki drewnianej

Dodatkowe zabezpieczenie posadzki z drewna

Właściciele czworonogów powinni zadbać, by ich pupile miały regularnie skracane pazury. W przeciwnym razie na posadzce szybko pojawią się zarysowania. Rozwagą powinni wykazać się też rodzice. Antyalergiczne drewniane podłogi są często kładzione w pokojach dziecięcych, ale w miejscu szczególnie intensywnej zabawy warto rozwinąć dywan lub wykładzinę. Dobrze zabezpieczone lite drewno przetrwa długie lata w nienaruszonym stanie. Nie bez znaczenia są tu jednak warunki otoczenia. Dlatego specjaliści podpowiadają, jak i gdzie stosować drewnianą posadzkę, aby nie nastręczała ona zbyt dużych problemów. Kluczowe znaczenie ma utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci. Zarówno jej nadmiar, jak i bardzo suche powietrze, szkodzi omawianej podłodze. W pierwszym wypadku jej fragmenty mogą zwiększać swoją objętość, w drugim obkurczają się, wskutek czego pomiędzy deskami pojawiają się szpary. Drewniana posadzka nie jest zatem zbyt dobrym dodatkiem do pomieszczeń o dużej wilgotności. W przypadku znacznego przesuszenia powietrza wskazane jest natomiast wstawienie nawilżacza.

Szukając informacji na temat renowacji drewnianej posadzki, warto zapoznać się z poradnikiem firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/renowacja-drewnianej-posadzki-krok-po-kroku

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)