koszty remontu

Malowanie ścian i sufitów w mieszkaniu nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie tej czynności. Podejmują się jej również kobiety, szczególnie wtedy, gdy ściany są idealnie wykończone, czyste a na suficie nie ma zbyt dużej ilości warstw farby. Jednak malowanie to czynność stosunkowo „brudna”, wprowadzająca wiele zamieszania w domu, dlatego zlecenie prac malarskich profesjonalnej firmie pozwala na maksymalne ograniczenie chaosu i bałaganu.

Jak przygotować się do malowania mieszkania?

Dobre przygotowanie się do remontu mieszkania gwarantuje, że prace przebiegną intensywnie i krótko nie rujnując rutyny mieszkańców. Naturalne jest, że każdy inwestor pragnie oszacować koszty malowania, które z kolei zależą od aktualnego stanu powierzchni przeznaczonej do remontu. Koszt malowania zależy od wielu czynników, również tych obiektywnych, jak kod pocztowy. Kosztorys malowania składa się z dwóch podstawowych części: prac przygotowawczych oraz samego malowania. Wstępne czynności zwykle obejmują:

  • mycie ścian i sufitów
  • usuwanie starej farby ze ścian
  • naprawę ubytków
  • gruntowanie ścian
  • zabezpieczenie folią pomieszczenia

Malowanie pomieszczenia również dzieli się na kilka składowych:

  • trzykrotne malowanie ścian
  • malowanie okien
  • malowanie drzwi
  • malowanie grzejników i rur

Ile kosztuje malowanie mieszkania?

Każda z czynności zaplanowana do wykonania, w przypadku prac malarskich, obliczana jest w złotówkach za metr kwadratowy. Rozkładając malowanie na etapy łatwo obliczyć całkowity koszt według stawek aktualnych dla swojego miasta czy regionu. Wbrew pozorom jednak różnice nie są ogromne i wahają się w przypadku prac przygotowawczych i samego malowania od 1-3 zł. Większa równica powstaje przy malowaniu detali: drzwi czy okien. Za metr kwadratowy ściany w województwie mazowieckim płaci się od 12 do 15 zł, w dolnośląskim od 11 do 13 zł a pomorskim od 12 -14 zł.

Jak oszczędzić na malowaniu?

Szukając oszczędności w kosztach malowania nie warto ich ciąć poprzez poszukiwanie najtańszego wykonawcy. Najczęściej niski koszt prac oznacza, że czekają nas albo kłopoty, albo stres. Oszczędności najlepiej szukać w pracach, które możemy wykonać samodzielnie. Malowanie rur, grzejników czy drzwi nie jest żadnym problemem, nawet dla laika. Zaoszczędzić można również na zmniejszeniu warstw malowania, trzech warstw będzie wymagała ściana w stanie surowym, czy też przemalowanie jej ze skrajnych kolorów. Zwykle wystarczy jednak malowanie dwukrotne i dobrą farbą, by powstał perfekcyjny efekt.  Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Śnieżka: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/w-jaki-sposob-obliczyc-cene-malowania-mieszkania-poradnik

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)