jak malować wnęki w ścianie

Wnęki okienne stanowią coraz ważniejszy element wyposażenia współczesnych wnętrz. Zwłaszcza tam, w gdzie nie przewidziano firan czy zasłon. Generalnie do malowania tych części pomieszczenia warto się przyłożyć. Wpadające przez szybę promienie wydobędą każdy, nawet niewielki defekt na powierzchni. Z drugiej strony precyzyjnie pomalowane obramowanie okna może stanowić piękną wizytówkę wnętrza. To samo dotyczy wnęk w ścianach. Stosowane są bardzo często w różnych pomieszczeniach, urozmaicając aranżację, a nawet optycznie powiększając przestrzeń.

Jak malować wnęki okienne?

Fachowcy od wykończania wnętrz wymieniają wnęki okienne wśród miejsc trudno dostępnych do malowania. Poza nimi wyzwaniem pozostaje pokrycie farbą kaloryferów, znajdujących się za nimi ścian, a także narożników i włączników. W marketach budowlanych znajdzie się jednak narzędzia, dzięki którym zadanie to staje się mnie problematyczne. To przede wszystkim pędzle i wałki o różnych rozmiarach. Do tego taśma malarska i folia do zabezpieczenia miejsc narażonych na zabrudzenie. Wyposażeni w takie akcesoria, nie zastanawiają się, jak malować wnęki okienne. Skupiają się natomiast na względach estetycznych. Wybrać farbę w identycznym kolorze co ściany, a może wypełnić wnękę inną barwą. Wybór pierwszej opcji oznacza łatwiejsze malowanie, nie trzeba bowiem martwić się nierównościami na narożnikach. Jeżeli pomieszczenie ma ciemne ściany, lepiej zdecydować się na klasyczne białe wnęki. Rozświetlą pomieszczenie, ułatwiając wnikanie naturalnego światła słonecznego.

Jak malować wnęki w ścianie?

Zasady malowania wnęki w ścianie w zasadzie nie różnią się od pokrywania farbą okolic okna i drzwi. Wyzwaniem staje się natomiast wybór koloru farby. Celem aranżujących pozostaje najczęściej podkreślenie tej części wnętrza odmienną barwą. Może być ona zarówno ciemniejsza, jak i jaśniejsza od otaczającej ściany. Modnym i zarazem bezpiecznym patentem pozostaje wykorzystanie odcieni tego samego koloru. Rozwiązaniem dla odważnych jest zestawienie ze sobą dwóch, a nawet trzech barw. Boczne ściany wnęki można bowiem pokryć inną farbą niż jej zasadnicza część. Odpowiedzią na pytanie, jak malować wnęki w ścianie, mogą być też kontrastujące ze sobą kolory. Takie połączenia pozornie nie powinny się udać, a jednak ostatecznie tworzą interesujący efekt aranżacyjny. Amatorom remontowania w podjęciu decyzji pomoże rozmowa z architektem wnętrz lub skorzystanie z programu do projektowania pomieszczeń. Nieodzowne są próbki farb, które można kupić w sklepie remontowo-budowlanym. Więcej informacji znajdziecie w tym poradniku: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/jak-prawidlowo-malowac-wneki-wewnatrz-pomieszczen

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)